Muzyka jako doping naturalny

Przemysław Blokus

Obserwując rozgrzewkę najlepszych światowych kolarzy zauważamy, że większość z nich ma na uszach słuchawki. Michael Phelps na igrzyskach Olimpijskich w Beijing przed startem słuchał muzyki, na tych samych igrzyskach zdobył 8 złotych medali. Jaka jest rola muzyki podczas rozgrzewki, przed wyścigiem?

The Journal of sports medicine and physical fitness ("Pre-task music improves swimming performance") opisał test na 80 pływakach. W pierwszej próbie pływacy słuchali przez 5 minut swojej ulubionej muzyki, a minutę później wystartowali. W drugiej próbie wszyscy pływacy siedzieli w całkowitej ciszy przez 5 minut. Wyniki były analizowane po dwóch 200 metrowych próbach stylem dowolnym. W pierwszej grupa ukończyła ze średnim rezultatem lepszym o 1,44% niż w drugiej próbie (wzrost wydajności o 1,44%). W obydwóch próbach wysiłek został oceniony na tym samym poziomie. 

Inne badanie opisane przez International Journal of Sports Medicine (Effect of music on perceived exertion, plasma lactate, norepinephrine and cardiovascular hemodynamics during treadmill running) na dziesięciu młodych (średnia wieku 25lat) dobrze wytrenowanych biegaczach daje podobne wyniki. Test był przeprowadzony na bieżni stacjonarnej przy obciążeniu 70% VO2Max w dwóch 15 minutowych próbach, a dane pomiarowe były mierzone co 3 minuty. Podczas jednej z prób biegacze słuchali muzyki. Wyniki zostały przedstawione w poniższej tabeli.

  Bez muzyki Z muzyką
Tętno 152,9 bpm 145,9 bpm
Laktat 2,75 mmol 2,13 mmol
Skurczowe ciśnienie krwi 158,1 mmHg (210,8 hPa) 151,7 mmHg (202,3 hPa)
Ocena wysiłku 14,4 (skala Borga) 12,9 (skala Borga)

Autorzy badania sugerują, że muzyka mogła pozwolić zrelaksować się zmniejszając napięcie mięśni, a zwiększając przepływ krwi i klirens mleczanowy, a także wskazują, że muzyka ma psychobiologiczny wpływ na zawodnika, co skutkuje zmianą oceny postrzeganego wysiłku oraz mierzonych parametrów biologicznych.

Team SKY podczas rozgrzewki

Ostatnio będąc na wyścigu z bardzo doświadczonym kolarzem zauważyłem jak relaksuje się przed startem w samochodzie słuchając muzyki klasycznej. Rodzaj muzyki nie ma tutaj znaczenia, wcześniej wspomniany Michael Phelps przyznaje, że przed startem słucha swojej ulubionej playlisty na której znajduje się między innymi Eminem. 

Podsumowanie 

Pomijając aspekty biologicznego wpływu muzyki na organizm, pewne jest, że muzyka działa na nas motywacyjnie. Mózg ma bardzo duży wpływ na osiągany maksymalny wysiłek, a dobre nastawienie jest tutaj kluczowe  

Reasumując obserwujemy wzrost może nie tyle wydajności, a motywacji, bo kto normalny wytrzymałby trzy godziny na trenażerze w ciszy.

Nie zalecamy słuchania muzyki podczas treningu w ruchu ulicznym i stanowczo odradzamy słuchania muzyki podczas wyścigów, a zakaz taki powinien być zawarty w regulaminie każdego wyścigu! Na wyścigu powinien nas motywować krzyk kibiców poukrywanych za drzewami :)

Przemysław Blokus