Jak wygląda badanie wydolnościowe?

Przemysław Blokus

Dostajemy coraz więcej zapytań na temat tego jak wygląda badanie wydolnościowe, na czym polega współpraca z 4 mmol clinic, a wreszcie w jakiej formie wysyłane są plany treningowe. W odpowiedzi piszemy ten post, aby każdy mógł znaleźć odpowiedź na powyższe pytania

Badanie wydolnościowe 

Badanie wydolnościowe określające poziom wyjściowy zawodnika warto wykonać przed rozpoczęciem regularnego treningu ukierunkowanego na konkretne cele sportowe. Oprócz sprawdzenia aktualnej formy wyznaczone zostaną precyzyjnie indywidualne strefy treningowe w oparciu o faktyczną odpowiedź organizmu (poziom mleczanu) na zadaną intensywność (wygenerowaną moc) 

W dni poprzedzające badanie wydolnościowe trening nie powinien być zbyt obciążający. Do badania należy przystąpić w pełni wypoczętym. Więcej na temat przygotowania do badania znajdziecie w poście "Jak przygotować się do badań wydolnościowych" oraz w dalszej części tego artykułu.

Test wykonywany jest na rowerze klienta, w który wpinamy koło z pomiarem mocy (koło dostarczane przez nas). Zależnie od pogody badanie wykonywane jest w terenie, na podjeździe. Najczęściej jest to odcinek Wojanowo - Rekcin lub Sopot ul. Reja. Zimą badania wykonywane są na trenażerze w siedzibie naszej firmy. Istnieje również możliwość wykonania badania w mejscu wyznaczonym przez zawodnika (za dodatkową opłatą)

Test poprzedzony jest około 30 minutową rozgrzewką w spokojnym tempie. Podczas badania pokonujemy wielokrotnie pięciominutowy podjazd, za każdym razem zwiększając moc o około 30 wat. Po każdym podjeździe mierzone jest zakwaszenie krwi, zapisywane jest tętno oraz średnia moc. Pomiędzy powtórzeniami testowymi zjeżdżamy tempem regeneracyjnym.

Na podstawie zebranych danych obliczane są parametry takie jak strefy mocy, strefy tętna, moc i tętno na różnych poziomach zakwaszenia, a także  próg beztlenowy AT (dmax), który jest najbardziej skorelowany z mocą MLSS (maximal lactate steady state)  i FTP (functional threshold power)  . Czyli są to wszystkie dane niezbędne do rozpoczęcia cyklu treningowego. 

Badanie powinno poprzedzać, każdy kolejny cykl treningowy. Na podstawie badania układany jest plan treningowy. W trakcie sezonu parametry się zmieniają, a trening musi być na bieżąco dopasowany. Zalecamy powtarzanie badania co 4-8 tygodni.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wynik badania wydolnościowego.

Cele treningowe ustalane są na podstawie słabych stron zawodnika, potwierdzonych wynikami badania. W zaleceniach treningowych trener sugeruje metody, którymi będzie można zrealizować założone cele. 

Zawodnicy, którzy wykonali u nas więcej niż jedno badanie mają także dostępne statystki z przeprowadzonych badań, co pozwala określić jak zmieniała się forma na przełomie czasu. Statystki są dostępne z większości mierzonych parametrów. 

Plan treningowy

Przed napisaniem pierwszego planu treningowego konieczne jest wykonanie wyżej opisywanego badania wydolnościowego. Na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z zawodnikiem ustalany jest plan treningowy. 

W zależności od wybranego pakietu (pakiety dostępne tutaj) plan ustalany jest z częstotliwością tygodniową lub miesięczną. W wyższych pakietach plan jest korygowany zgodnie z samopoczuciem podopiecznego i tutaj najbardziej komfortową opcją jest ciągły kontakt telefoniczny z trenerem. Jeżeli jesteś początkującym zawodnikiem, bądź chcesz podszkolić swoją technikę jazdy to polecamy pakiet VIP, który przewiduje 4 treningi personalne w miesiącu  z jednym z naszych trenerów. Dodatkowo wykonane treningi analizowane są w oprogramowaniu WKO+ i WKO4 (Training peaks), w celu programowania obciążeń, monitorowania na bieżąco formy oraz potencjalnej "świeżości" lub "zmęczenia"  zawodnika.

Poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy dla tygodnia w którym odbędzie się badanie wydolnościowe. Przedstawiony plan może być z powodzeniem zastosowany w tygodniu poprzedzającym badanie.

 

Podsumowanie

Nieważne, którym planem treningowym jesteś zainteresowany, zawsze niezbędne będzie wykonanie badania wydolnościowego. Wykonanie badania jest jedną z najważniejszych czynności poprzedzającą cykl treningowy. Bez znajomości swoich stref treningowych podnoszenie formy nigdy nie będzie efektywne, a w wielu przypadkach błędy powodują, że trening nie przynosi żadnych zmian adaptacyjnych 

Odpowiednio dopasowany trening jest ważny dla każdego a w szczególności dla początkujących, niedoświadczonych zawodników. Nawet doświadczeni zawodnicy z osiągnięciami także popełniają wiele błędów treningowych, a pamiętajmy, że trenowanie samego siebie jest najtrudniejsze.

Zapraszamy do współpracy!
The Best Of Cycling